למי זה מתאים

אוטיזם

הספקטרום האוטיסטי כולל מגוון של ליקויים הקשורים ביצירת תקשורת בינאישית. הפרעות אלו יכולות להופיע בצורה קלה ולאפשר תפקוד גבוה אך גם בצורה קשה ולגרום ללוקה בהן לתפקוד עצמאי נמוך. מחקרים שבוצעו על ילדים הלוקים באוטיזם שטופלו בתא לחץ, הראו נסיגה בדלקות באזורים מסוימים במוח שהתגלו בסריקות מוח כדלקות האופייניות ללוקים באוטיזם. סדרת של כ 40 עד 60 טיפולים בתא לחץ הביאה לשיפור מפתיע ביכולת התפקוד הכללית של ילדים הסובלים מאוטיזם, החל ממודעות לתחושות פנימיות, יצירת קשר עין ואף יכולת לקיים תקשורת בינאישית באופן משופר.

שיפור נראה גם ביכולות התפקוד הכלליות, גם בתפקודי השפה, ביכולת לקיים אינטרקציה בינאישית, ביצירת קשר עין, וברמת המודעות לתחושות גופניות.

אנטי אייג'ינג

הסגולות והיתרונות המדהימים של תא הלחץ, באים לידי ביטוי גם בעבור אנשים בריאים לחלוטין אשר מבקשים שיפור משמעותי מבחינה קוסמטית, מבחינת הצערת הגוף והעור, ומבחינת שיפור ושדרוג היכולות הקוגנטיביות.

בכתבה שפורסמה ב”גלובס” כבר ב 2016 נאמר כי:

הדבר הכי חשוב לי הוא לא לאבד את החדות של המוח”, אומרת אשת העסקים גליה אלבין. “אני בת 60 פלוס פלוס, בחיוניות מוחלטת, ולשמר את המוח זה מה שהכי חשוב לי. גם “סמי סגול (מבעלי השליטה בכתר) המליץ לי. הוא אמר לי שזה עושה נטו Rejuvenation (הצערה) לאדם בריא, ובלי שום בעיות. ה’רול מודל’ שלי זה שמעון פרס, שנשמר dreamer. להיות ‘דרימר’, ילד חולמני, זה הכי אנטי־אייג’ינג בעיניי. גם סמי הוא ‘דרימר'”. בחודשים האחרונים עובר בבית החולים אסף הרופא בבאר יעקב מצעד מכובד של נציגי האליטה העסקית והתרבותית, מהסוג שנתקלים בו לרוב באירועים חברתיים של האלפיון העליון. סמי וטובה סגול, רות חשין, גליה אלבין, אלכס אנסקי, בקרוב גם איש הפרסום מושיק תאומים ואשתו, זמר מפורסם, אשתו של אחד מראשי האוניברסיטאות, אשת שגריר זר, ועוד רבים אחרים ששמם נשמר בקפדנות ברשימות ההמתנה. רובם ככולם מגיעים כדי לבקר בתא הלחץ החדיש שהותקן בבית החולים, ולנשום את גז הנעורים המודרני: חמצן בריכוז של 100% בלחץ שמדמה צלילה בעומק עשרה מטרים. מדובר בהבטחה העדכנית ביותר של עולם האנטי־אייג’ינג, שהמאמינים בה טוענים שהיא משפרת את זרימת הדם למוח, ואת היכולות הקוגניטיביות לטווח הארוך, לצד חידוש והצערת תאי עור ומה לא. תרופת פלא כמעט לכל סממני ההזדקנות המבהילה.

כיום ידוע בצורה ברורה כי הטיפול בחמצן היפרברי מזרז החלמתם של מגוון רחב מאוד של מצבים פתולוגים שהמשותף להם ברוב המקרים חוסר חמצון מספיק ברקמה על רקע הפגימה הפתולוגית.

להלן כמה מהעקרונות הרציונל הטיפולי:

מעלה משמעותית רמת החמצן ברקמות הסובלות מרמת חמצן נמוכה

עוזר בהחשת ריפוי פצעים במיוחד אצל חולי סוכרת וחולים עם בעיות כלי דם. גורם לבניית כלי דם קפילריים, נימיים חדשים במיוחד ברקמות פגועות מנזקי קרינה. מעודד יצירת רקמת עצם חדשה על ידי פעילות יתר של סוגי תאי העצם. משפר יעילותן של כדוריות הדם הלבנות הנלחמות בזיהומים. יעיל מאוד בטיפול בבצקות על רקע פתולוגיה בכלי דם ולאחר חבלות. מהווה טיפול יעיל אנטי דלקתי גם בדלקות על רקע אוטואימוני.

מעודד, מחיש וגורם לריבוי יצור והתמיינות תאי גזע המיוצרים במח עצם.

גורם לעליה משמעותית ביצור עצמי של אנזימים אנטיאוקסידנטים.

הפרעת קשב

הפרעת קשב ADHD / ADD היא מצב כרוני שאינו חולף עם הגיל ומתאפיין בין היתר בתפקודי קשב נמוכים,הסחות דעת, אימפולסיביות,קושי בריכוז,בעיות זכרון ועוד….

עם השנים והתפתחות המדע והמחקרים, השוק הנגיש שפע של טיפולים לרבות טיפולים תרופתיים, טיפולים פסיכותרפיים וטיפולים אלטרנטיביים שונים כאשר ההמלצה הרווחת היא טיפול רב מערכתי.

הצלחת הטיפולים בתא לחץ לסובלים מנזקים מוחיים בשילוב הידע הנצבר ממחקרים על הפרעות קשב וריכוז, הביאה חוקרים לנסות גישה טיפולית חדשה של שימוש בתא לחץ עבור הלוקים בהפרעות אלו.  הטיפול בתא לחץ הוא בחמצן רווי, כלומר, חמצן שרמתו גבוהה יותר מרמת החמצן בלחץ אטמוספרי רגיל (חמצן היפרברי). רמות החמצן הגבוהות החודרות לגוף, מגבירות את זרימת הדם למוח. דבר זה מביא לעוררות של תאי העצב רדומים במוח. קיימים דיווחים שלאחר מספר טיפולים בחמצן היפרברי, ילדים הסובלים מADD הראו יכולות מיקוד, ריכוז וזיכרון משופרות, הצליחו להתבטא בצורה רהוטה יותר, ושיפרו את האינטראקציה החברתית בבית הספר ומחוצה לו.

חרדות ופוסט טראומה

עד כה, הטיפול בחרדות ובפוסט טראומה , כלל שילוב של מרכיבים טיפוליים פסיכולוגיים יחד עם טיפולים תרופתיים לעתים מאד ממושכים המלווים לעיתים בתופעות לוואי שבהרבה מקרים, הם תופעות חמורות לא פחות מהבעיה שבגינה המטופל מקבל את הטיפול עצמו והסבל המתמשך של פוסט טראומה /חרדה יחד עם השילוב של תופעות הלוואי התרופתיות , פוגעות בצורה ניכרת באיכות החיים של המטופלים.

הטיפול בחרדות , בטראומות ובמצבים נפשיים מורכבים באמצעות תא הלחץ, הוא בתחילת הדרך אולם המחקרים והבדיקות שנעשו עד כה, מציגים תמונה מעודדת ואופטימית ביכולת של תא הלחץ לרפא מצוקות כגון אלו.

לאחרונה, כתבה בערוץ 12 הציגה טיפול חדשני בטראומה מינית באמצעות תאי לחץ. הכתבה מבוססת על מאמר חדש של פרופ’ שי אפרתי, מנהל המכון לרפואה היפרברית באסף הרופא, לגבי הטיפול בטראומה מינית באמצעות תאי לחץ, בנשים הסובלות מפיברומיאלגיה. המחקר הציג שיפור של כ-29% בסימפטומים של פוסט-טראומה מבחינת הממצאים הקשורים לשינויים המוחיים שנמדדו ב- MRI ומראה שיפור משמעותי במצבם של המטופלים שנבדקו במחקר.

כאמור, הנושא עדיין נבדק במחקרים מדי יום אך התמונה נכון להיום היא ברורה : תא הלחץ בהחלט מסייע בריפוי ובטיפול בחרדות ובפוסט טראומה.

פציעות ספורט

ככל שהספורט ואורח חיים הכולל אימונים הופך להיות יותר משמעותי, כך לעיתים גם הנזקים ;חבלות קשות , דלקות כרוניות במפרקים (בעיקר למתאמני חדר כושר) , קריעות ומתיחות של רצועות ושרירים , חבלות כתוצאה מנפילה או ממאמץ מוגזם בעת האימון ועוד ‘ירקות’…

בפעילות ספורטיבית אינטנסיבית ובאופן מקצועי, מתחוללים בגוף מספר מצבים אופייניים לפעילות זו, בהם:

1. הצטברות של חומצה לקטית (חומצת חלב) בשרירים. אצל ספורטאים, במיוחד אצל העוסקים במקצועות הספורט המערבים סיבולת גבוהה, בהן נדרשות יכולות אירוביות חזקות, קיימת עליה משמעותית ברמת חומצת החלב בשרירים ובדם.

הדבר קורה בעת מאמץ. לעיתים רמת חומצת החלב כה גבוהה שהגוף אינו מצליח לסלק את העודפים, האנרגיה יורדת ורמת העייפות עולה.

2. תמס שריר (ראבדומיוליזיס). במהלך אימונים אינטנסיביים ופעילות יתר עלולים להיווצר מצבים של חולשת שרירים והידלדלות שרירים.

זוהי תוצאה של פגיעה איסכמית בתאי השריר, במהלכה נוצר הרס למעטפת התאים בשרירים. התסמינים לכך הם כאבי שרירים עזים, חולשה ולעיתים גם פגיעה כלייתית ועילפון.

3. מצבים של פציעות ספורט. ספורטאים גם סובלים פעמים רבות מפציעות המוגדרות “פציעות ספורט”

כגון שברי מאמץ בעצמות, קרעים ומתיחות בגידים ורקמות, נקעים במפרקים ופציעות וחבלות אחרות הגורמות טראומה לגוף, כאבים, בצקות, דלקות ומגבלות אחרות.

4. רמות חמצן נמוכות בתאים (היפוקסיה) אימונים אינטנסיביים עלולים ליצור מחסור כללי של חמצן בגוף.

ספורטאים המטופלים בתא לחץ חווים שיפור משמעותי ועצום  ביכולתם הגופנית ובביצועיהם הספורטיביים.  הטיפול, שהינו חלק בלתי נפרד מרפואת הספורט המקצועי, משפיע בשני מישורים: במישור האחד, הוא תורם באופן עוצמתי לתהליך בניית השרירים וריפוי מהיר יותר של פציעות ספורט ומשפר את תפקודי הגוף. במישור השני, הגוף הבריא והמחוזק וההשפעה לטובה על תא המוח יוצרים אנרגיה וחיוניות ומגבירים את היכולות המנטליות באימונים

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא השם הכולל לעייפות קשה ( דאבת השרירים ) , כאבים עזים כרוניים , בעיות בתפקוד הבסיסי ופגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי השוטף . ובעיקר ; סבל פיזי ונפשי מתמשך .

גורמי המחלה והסיבה לכך עדין לא ידועים ונחקרים כל העת והתרופות שנמצאות כרגע בשוק הן תרופות המטפלות בעיקר בסימפטומים , בעייפ פיברומיאלגיה….המחלה המסתורית שיותר ויותר נשים וגברים בעולם המודרני נחשפים אליה וסובלים ממנה . 

מחקרים שונים שנעשו באמצעות הטיפול בתא הלחץ  לסובלים מהמחלה ; הראו תוצאות מרשימות ! אצל חלק ניכר מהמטופלים נרשמה הטבה משמעותית בכל תסמיני המחלה ושיפור אמיתי  .

סוכרת

סוכרת היא מחלה כרונית שכיחה המהווה נטל כבד על מערכת הבריאות, על החולה ועל משפחתו. היארעות הסוכרת בישראל כמו גם בעולם נמצאת במגמת עלייה עקבית. על פי אומדנים, מספר החולים בעולם צפוי להגיע בשנת 2030 לכ- 439 מיליון. בשנת  2011 היוותה סוכרת את סיבת המוות הרביעית בישראל, ו- 5.4% מכלל הפטירות (2,196 פטירות) יוחסו למחלה.

השהייה בתא לחץ גורמת לעלייה בריווי החמצן בדם וכתוצאה מכך נוצרים כלי דם חדשים בכפות הרגליים שגורמים לשיפור מצבן. במילים אחרות, לאחר שהסוכרת גרמה לאספקת דם לקויה לגפיים, ולרקמות פריפריות ולבעיה בכלי דם קטנים הגברה באספקת החמצן לכף הרגל מספקת סגולות של ריפוי לרגל הסוכרתית, ומשפרת בצורה יפה את מצבה.

העלייה ברמת החמצן המומס בזרם הדם של חולי הסוכרת היא בעלת אפקט משמעותי ביותר. כאשר מטפלים בתא לחץ ומעלים את ריכוז החמצן המומס בנוזל הדם, מגיע חמצן רב יותר לרקמות  .זרימת החמצן לרקמות גורמת לזירוז תהליכי הריפוי הטבעיים, סינתזת קולגן ורקמת חיבור ולהגדלת מספר כלי הדם הקטנים באזור. בדרך זו, מתקנים את האיסכמיה שהייתה שרויה בה הרקמה ועוזרים לריפויה.

סרטן

רופאים ישראלים מדווחים כי חולי סרטן שסבלו מנזקי הקרנות חמורים, החלימו באזורי הפגיעה בעקבות טיפול בחמצן היפרברי של תא הלחץ. במאמר המתפרסם בגיליון החדש של כתב הרפואה, כותבים ד”ר גליה מזרחי, ד”ר זמר ואנג וד”ר אייל ברקוביץ מהמכון לרפואה היפרברית באילת והמחלקה הפנימית של בית החולים יוספטל, מציינים החוקרים כי נזק לרקמות מקרינה הוא תופעה שכיחה המופיעה בקרב 5 עד 15% מהמטופלים.

הפגיעה מהקרינה תלויה במינון ההקרנות, בגיל המטופל ובאזור המוקרן. האזורים בגוף הצפויים לפתח סיבוכי קרינה רבים יותר הם הראש, הצוואר, בית החזה ואברי האגן. התסמינים עשויים להופיע מיד לאחר הטיפול, אולם גם לאחר שבועות, חודשים ואף שנים רבות לאחר השלמת הטיפול בקרינה.  לטיפול בתרופות המוצעות היום יש הצלחה מוגבלת בלבד.

מלבד הטיפול בתרופות, נאלצים לעיתים החולים לעבור הליכים רפואיים ניתוחיים, צריבה של אזורים מדממים ולעיתים גם כריתה חלקית של איברים. המטופלים נאלצים להסתגל פעמים רבות לנכות, ומלבד הסבל הגופני הם חווים ירידה באיכות החיים, בעיות רגשיות וקשיים בתפקוד החברתי.  במאמר בכתב העת הרפואה, מציגים הרופאים שני מטופלים שעברו סיבוכים בעקבות טיפול קרינה, ולאחר הטיפול בתא לחץ השתפר משמעותית מצבם עד כדי החלמה של אזורי הנזק.

באחד המקרים, אישה בת 53 שסבלה מסרטן ועברה כריתה של אזורים בצוואר, פיתחה נזקי קרינה מוקדמים באזור הצוואר. החולה השני, כבר בן 72 שנים שקיבל טיפול בהורמונים ובקרינה עקב סרטן הערמונית, סבל גם כן מנזקי קרינה בשלפוחית השתן ובמערכת העיכול. שני המטופלים טופלו בחמצן היפרברי במסגרת תא לחץ, שהביא להחלמה של הרקמות שניזוקו.  השיפור המשמעותי נצפה גם בצילומי הדמיה, וגם בדיווח המטופלים על שיפור משמעותי באיכות חייהם.

הטיפול בתא לחץ משפר את זרימת החמצן לרקמות הפגועות ומפחית תהליכים דלקתיים באזור שניזוק. התוצאה היא האצת הריפוי וההחלמה של האזורים שעברו הקרנה ונפגעו.  עדויות ליעילות הטיפול בתא לחץ קיימות בספרות הרפואית מזה שנים רבות. עוד משנות השבעים של המאה הקודמת, נמצאים דיווחים על שיפור בחולי סרטן שניזוקו מההקרנות ומצבם השתפר בעקבות הטיפול בתא לחץ. 

“הטיפול בנזקי הקרנות בתא לחץ הוא יעיל ואינו כואב”, מסכמים החוקרים, “זיהוי המטופלים הסובלים מהשפעות הלוואי של ההקרנות, והפנייתם מראש לטיפול זה, הממומן בסל הבריאות, עשוי להיטיב עם המטופלים ולמנוע סבל מתמיד.

שבץ מוחי

ממחקר שנערך במרכז סגול לרפואה היפרברית ומחקר במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) למטופלים אחרי שבץ מוחי עולה כי הטיפול בתא לחץ יכול לסייע לנפגעי מוח באזורים בהם יש פגיעה בפעילות המטבולית, המודגמת ע”י מיפוי המוח, ללא פגיעה אנטומית (נמק אותו ניתן לראות ב-CT ראש).

 מסקנות המחקר הן שהטיפול בתא לחץ יכול לעזור באזורי המוח בהם יש פגיעה בפעילות המטבולית .ההפעלה המחודשת הזו של תאי המח יכולה להיות גם שנים אחרי השבץ מוחי. ככל שחוסר ההתאמה בין מיפוי המח לבין ה-CT ראש גדול יותר, השיפור עם הטיפול בתא לחץ צפוי להיות משמעותי יותר. התפקוד הקליני אשר משתפר אצל החולים נימצא בקורלציה לאזור המוחי בו חודשה הפעילות המטבולית.

מקרה לדוגמה: גבר בן 72 הסובל משיתוק של יד ורגל ימין בשל שבץ מוחי על רקע חסימת כלי דם, 34 חודשים טרם להתחלת הטיפול. בבדיקה הנוירולוגית הבסיסית הוא לא היה מסוגל להחזיק את יד ורגל ימין כנגד כוח הכבידה. בנוסף הוא סבל מאפזיה בינונית (קושי ביכולת להגיד מילים). עם סיום הטיפול בתא לחץ חל שיפור משמעותי ביכולת להזיז את היד והרגל (מסוגל להחזיק כנגד כבידה, להניע באופן רצוני ובנוסף יכולת להניע את האצבעות ולהפעיל מוטוריקה עדינה). בנוסף חל שיפור משמעותי ביכולות הדיבור (מסוגל להשלים משפטים).במיפוי המח ניתן להבחין חזרה של פעילות מסביב לאזור של הנמק . העלייה בפעילות  היא באזור הקורטקס המוטורי השמאלי (אחראי על השליטה המוטורית ביד וברגל ימין) ובאזור של הברוקה (מרכז הדיבור). כלומר השיפור הנצפה במיפוי המח נימצא בקורלציה לשיפור הקליני אצל החולה.

שיתוק מוחין

חמצן היפרברי מסייע לילד עם שיתוק מוחין (CP) או פגיעה מוחית טראומטית (TBI) . בחולי CP ו- TBI, חלק מרקמות המוח הפגועות יכולות להיות “רדומות” ולא מתפקדות. HBOT יכול לעורר רקמות אלה “רדומות” ולהחזיר אותם לתפקוד נורמלי יותר.

אצל ילדים צעירים ניתן לשפר תפקוד קוגניטיבי וספסטיות. טיפול חמצן היפרברי, המשמש בשילוב עם טיפולים אחרים, מבטיח את ההחלמה הטובה ביותר האפשרית לילדים עם שיתוק מוחי פגיעה מוחית טראומטית.

צרו קשר

השאירו את פרטיכים בטופס מטה
ואנחנו נחזור אליכם בהקדם:

סל קניות
  • No products in the cart.